PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=8228}

Cinema Paradiso

Nuovo cinema Paradiso
8,1 74 358
ocen
8,1 10 1 74358
8,2 33
oceny krytyków
Cinema Paradiso
powrót do forum filmu Cinema Paradiso

Filmik naiwny,bajkowy i infantylny,jedyny atut to efekt wizualny

użytkownik usunięty
popolupo77

Oczywiście, każdy film musi być do bólu "prawdziwy", przesiąknięty krwią, łzami i potem...

Przyznaje może trochę przesadziłem,ale oglądając po latach nie mogłem go strawić, chciałbym wierzyć w sielankowy świat ,ale jakoś już nie potrafię, teraz oczekuje od kina większego realizmu, ale to moje zdanie, może ta wypowiedz po prostu była nie potrzebna.

użytkownik usunięty
popolupo77

I właśnie dlatego że ten świat nie jest sielankowy, wręcz przeciwnie - jest pełen walki, cierpienia i niesprawiedliwości, która dotyka każdego - myślę że dobrze że powstają filmy, w których można znaleźć odrobinę magii i prostego szczęścia.

Masz rację ;)

ocenił(a) film na 7
popolupo77

Jak fajnie poczytać, gdy ludzie się zgadzają, prawią mądrze i bez niepotrzebnego jadu!

Ja_pitole

też o tym pomyślałam ;). wchodząc w ten wątek myślałam, że zobaczę siarczysty hejt, ale cieszę się, że się pomyliłam. już pana lubię, popolupo77. ;) pana wypowiedź była potrzebna, a jeszcze bardziej jej uzasadnienie.

ocenił(a) film na 8

znowu nie bądź naiwnie infantylny w 2 stronę :> niesprawiedliwość i cierpienie nie dotyka każdego po równo, niektórych niemal nie dotyka wcale. Sielankowy klimat miasteczka wcale nie jest bardziej bajkowy niż miasta w filmach sensacyjnych, gdzie na każdej ulicy są mordobicia czy strzelaniny; pewnie negatywne strony nie zostały po prostu pokazane; a ta sielanka nie jest jakoś specjalnie radosna; mało w tym filmie bohaterów, o których można powiedzieć, że są szczęśliwi. [ najbardziej przesadzony jest środek filmu z tym staniem pod oknem i spotkaniem po powrocie Eleny mogli to śmiało wyciąć :>]

użytkownik usunięty
arcynik

Infantylny? To słowo względem mnie to delikatnie mówiąc nadużycie. Uwierz mi, zdaję sobie sprawę z tego co napisałeś i z kolei ja mógłbym ci napisać że jednak odrobinę się czepiasz ;)
Jeśli chodzi o jak to napisałem wcześniej "odrobinę magii i prostego szczęścia" to głównie miałem na myśli przyjaźń Toto z Alfredo - niemal codzienne, ciągnące się godzinami wizyty w kinie a także ogromna pasja chłopca, rozwijająca się latami i która miała istotny wpływ na jego młode życie - filmy. Zamiłowanie Toto do kina i przyjaźń z Alfredo pomogły mu przetrwać codzienną rutynę życia w małej mieścinie, brak ojca i często przygnębioną i rozdrażnioną matkę.

ocenił(a) film na 8

To nie względem Ciebie tylko twierdzenia, że świat jest taki pełen okropieństwa, które dotyka KAŻDEGO. Ano się czepiam szczegółów, ale nie można popadać w skrajności :> rzeczywiście taka przyjaźń w naszych czasach mało nierealna raczej, ale ogólnie nie jest to bardziej bajowe czy naiwne od większości filmów; seriali [ prócz kilku przesadzonych scen;) ]

ocenił(a) film na 8

to słowo było wyłącznie względem poglądu, że świat jest pełen niesprawiedliwości i cierpienia, która dotyka KAŻDEGO. Ano czepiam się szczegółów takich w sumie :> Rzeczywiście taka przyjaźń wydaje się w dzisiejszych czasach nierealna , ale historia na pewno nie jest bardziej bajkowa czy naiwna niż historie większości filmów czy seriali [ może z wyjątkiem tych paru nieszczęsnych I przesadzonych scen XD ]

użytkownik usunięty
arcynik

Okropieństwa tego świata dotykają praktycznie każdego, nawet względnie szczęśliwych ludzi z wyższych sfer. Firmowe ciuchy, brokat, uśmiech od ucha do ucha, ładny dom i pełny portfel - to nie wyznacznik szczęścia. Wiele to ułatwia, owszem - ale nie daje gwarancji życia rodem z baśni. Wystarczy np. depresja, która skutecznie "poszarzy" wszystkie posiadane dobra czy śmiertelna choroba - i ten pozornie szczęśliwy człowiek męczy się bardziej od przeciętnego przechodnia. Każda świadoma, współczująca istota ludzka na świecie z pewnością stwierdzi, jak daleko temu światu do ideału, jak pozorne szczęście elit jest okupione krwawicą i zmaganiem miliardów istnień.
Wracając do filmu, jest nim coś, co urzeka. Zwyczajna historia Toto i Alfredo stała się dla mnie najlepszym włoskim filmem i jednym z najlepszych, jakie dane mi było zobaczyć.

ocenił(a) film na 8

Okropieństwa może w jakimś stopniu tak, ale twierdzisz, że nikt nie jest szczęśliwy ?:D śmiertelna choroba rujnuje, ale "depresja" kogoś bez problemów materialnych w zestawieniu z ludźmi ledwo wiążącymi koniec z końcem zawsze wypada śmiesznie :> Światu do ideału brakuje głównie lepszych ludzi w sporej ilości, chociaż problemów i katastrof niezależnych od ludzi też jest sporo. Wracając do filmu mnie też urzekła gra księdza i ciekawe na ile wersja reżyserska wpływa na odbiór. http://film.org.pl/dir_cut/cinema_paradiso.html - brzmi ciekawie; ja widziałem wersję zwykła tylko.

użytkownik usunięty
arcynik

Chyba do końca się nie rozumiemy... Wyraźnie piszę "dotyka praktycznie każdego", nie "nikt nie jest szczęśliwy". Bogaci mają swoje prywatne piekło, kiedy opuszczają ten świat, w którym mieli tyle nagromadzone, ułożone. Na końcu życia mają do stracenia więcej, to jest główny powód. Nie porównuję tego, ale logiczne jest to że i bogacz może być nieszczęśliwy, co pokazuje samo życie, np. samobójstwa celebrytów, ucieczka w wymyślne rozrywki, używki.
Rozszerzone wersji filmu nie miałem okazji zobaczyć, podstawową mam na oryginalnej płycie, na własność :) Ciężko o tą pierwszą wersję, w końcu może ją gdzieś dorwę ;)

ocenił(a) film na 8

ja niewyraźnie czytam wybacz, ale zapewne sporo jest takich, którzy są znieczuleni albo ma to w dupie albo po prostu ignorują większość negatywnych aspektów; oczywiście są nieszczęścia, które rozwalają niezależnie od wszystkiego, ale np. ucieczka w wymyślne rozrywki, używki może być dopełnieniem szczęścia, ale wystarczy chyba tych offtopów :D Też mam na dvd z jakiejś gazety, gdzie lektor trochę szwankuje, ale z napisami wszystko ok.

użytkownik usunięty
arcynik

Też myślę że wystarczy już tych filozoficznych wyżyn ;) Natura ludzka jest tak nieobliczalna i różnorodna że trzeba by wiele czasu spędzić, żeby omówić temat choćby potocznie ;)
Moją płytę kupiłem gdzieś w granicach 2004 roku w kolekcji Dziennika Zachodniego, lektor i obraz są w porządku. Sam lektor jest rodem ze starych filmów, ale mi to jak najbardziej odpowiada w Cinema Paradiso, tworzy dodatkowy klimat przy oglądaniu :)

użytkownik usunięty
użytkownik usunięty
użytkownik usunięty
użytkownik usunięty

Kropki są spowodowane błędami filmwebu, bez tego nie wyświetlają się posty.

ocenił(a) film na 10

"myślę że dobrze że powstają filmy, w których można znaleźć odrobinę magii i prostego szczęścia" - pięknie napisane ! ! !. Pozdrawiam

użytkownik usunięty
krzysiek1308

Dziękuję, również pozdrawiam :)

ocenił(a) film na 9

Zgadzam się :) Myślę że na magię tego filmu wpływa też świetna muzyka ennio morricone - bajeczna

ocenił(a) film na 10
popolupo77

Cóż całe nasze życie, przynajmniej na początku takie jest i chcielibyśmy aby do końca takie było...niestety potem zamienia się w koszmar nie do zniesienia i musimy walczyć by przetrwać każdy kolejny dzień i nie założyć sobie stryczka na szyję, ale by trwać i pchać rzeczywistość do przodu, bo jsk upadniemy, to zawiedziemy swoich bliskich za których odpowiadamy...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones